foto

foto

poniedziałek, 23 stycznia 2012

"Zachowuj się rozważnie i ostrożnie"
Dziś mija piąta rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego. Takiej rady, mistrz piora udzielił tym, którym przyszło żyć lub bywać wśród innych:

"Przy zetknięciu z obcą kulturą zachowuj się rozważnie i ostrożnie, wiedz, że otacza cię labirynt niewidomych murów, których nie przebijesz żadną siłą. Raczej zatrzymaj się i pozwól, aby powoli zaczął cię unosić niewidoczny, ale rychło wyczuwalny rytm tej nowej kultury, jej niedostrzegalne, ale silne fale, które same poniosą cię w pożądanym kierunku poznania i zadomowienia" 

Ryszard Kapuściński "Lapidaria"

8 komentarzy:

 1. Kapuscinki byl jedyny w swoim rodzaju.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny cytat! Dzięki Holly za przypomnienie go. Uwielbiam całą twórczość Kapuścińskiego. Byłam we Wro na promocji jednego z pierwszych Lapidariów (mam cenny autograf:) połączonej z wykładem autora na temat zagrożeń współczesnego świata. Z wykładu pamiętam co nieco, natomiast wrył mi się w mózgownicę cudowny, przyjazny uśmiech Kapuścińskiego, uważne spojrzenie na drugiego człowieka i ciepła osobowość. Wzbudzał wielkie zaufanie i to na pewno pomogło mu skruszyć niejeden mur.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że również tak wspaniali ludzie - umierają. I straszne, że spragniony krwi 'naród' rzuca się po śmierci do bezczeszczenia pamięci. Tak było choćby po wydaniu "Kapuściński non fiction" Artura Domosławskiego (sądowy spór żony Alicji i Autora). Cała otoczka mocno 'niesmaczna'.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ana,
  Oj tak! Warto powracać do jego książek, ciągle coś nowego w nich dla siebie znajdujemy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bee,
  Zazdroszczę spotkania z mistrzem. Przeczytałam chyba wszystkie jego książki, ale jakoś nigdy nie udało mi się go spotkać. A teraz już za późno, ale pocieszeniem jest wszystko to, co po sobie pozostawił. No i piękne świadectwa, takie jak Twoje, że był otwartym na ludzi człowiekiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ewo,
  Nie naród, jeden dziennikarz! Książka jest znakomita, ale w "odbrązawianiu" mistrza posunął się chyba o jeden, dwa rozdziały za daleko-dotyczące jego pozamałżeńskiego romansu i historii z córką. Wcale nie dziwię się, że żonę musiało to mocno zaboleć. Nie wiem, czy należało już teraz o tych intymnych szczegółach z jego życia się rozpisywać, myślę, że Domosławski zrobił to po prostu za wcześnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pamietam dzien kiedy zmarl. Miszkalam w Paryzu od 3 tygodni, w tym samym czasie zmarl abbé Pierre, o ktorym nigdy nie slyszalam. Denerwowalo i smucilo mnie to, ze wszyscy mowili tylko o nim i ze nie moglam z nikim pogadac o Kapuscinskim.
  Szkoda, ze wtedy nie trafilam na ten cytat...

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznam sie ze tez mialam okazje spotkania Kapuscinskiego. Pozostalo mi wspomnienie wykladu i autograf w Autoportret Reportera.

  OdpowiedzUsuń