foto

foto

niedziela, 10 sierpnia 2014

Podróżując legendarnym Orient Expressem...


W 1883 roku, z paryskiego dworca Wschodniego wyruszył do Stambułu pociąg, który przez następne sto lat stanie się przedmiotem zachwytu i fascynacji,  inspiracji dla pisarzy i artystów przewożąc śmietankę ówczesnej Europy: koronowane głowy i polityków, arystokrację i aktorów, szpiegów i pisarzy. Czy wiecie już o jaki pociąg chodzi? Oczywiście o Orient Express!

W paryskim Instytucie Świata Arabskiego trwa od kwietnia  wystawa, której celem jest przenieść nas w zaczarowany świat tego legendarnego pociągu, który 3050 kilometrów, z Paryża do Stambułu, pokonywał w rekordowym jak na ówczesne czasy tempie-w 81 godzin i 31 minut.

Postanowiłam więc zakosztować uroków podróżowania owym słynnym pociągiem. Schodząc z mostu Sully od podwórza Instytutu Świata Arabskiego doszły do moich uszu jakieś dziwne dźwięki, jakiegoś pomrukiwania, posapywania... Okazało się, że grzała się, przed podróżą-  słynna parowa lokomotywa- 230G 353. Ta „gwiazda” francuskich kolei, grała chociażby w słynnym filmie „Zbrodnia w Orient Expressie” Sydneya Lumeta zrealizowanym według powieści Agaty Christie czy też w jednym z odcinków Jamesa Bonda. Dodałam Wam linka do tego filmu, bo znakomicie pokazany jest w nim nie tylko sam pociąg, ale również życie podróżujących.

Podróż w czasie na dziedzińcu Instytutu rozpoczęłam  od wagonu, w którym mieściły się salony , w każdym przedziale stały cztery komfortowe fotele oraz szeroki stolik. Przyznam Wam się, że magia Orient Expressu zadziałała od razu. Wszystko zostało tak zaaranżowane, jak gdyby pasażerowie przed chwilą opuścili wagony pozostawiając nakrycia, torebki i bagaże. Przechodzimy później do części sypialnej,  część wagonu to dwuosobowe kuszetki (właśnie na takich nocował słynny detektyw Herkules Poirot) a dalej oglądamy już dwupokojowe, luksusowo urządzone przedziały noclegowe z łazienkami.
Przestrzenie wagonów są cudnie udekorowane-pracowali nad nimi najwięksi artyści epoki-w krysztale-Lalique, dywany pochodziły z manufaktury Gobelin, welury z Genui a drogocenne srebra, satynowe obrusy i kryształowe kieliszki z Francji. Orient Express do dziś symbolizuje sztukę wyrafinowanego, eleganckiego podróżowania.


Dalsza część podróży odbywa się w już w salach wystawowych ISA (Instytut Świata Arabskiego) , gdzie na dwóch poziomach, na ponad 1000 metrach zgromadzono wszystko to, co wiąże się z historią legendarnego pociągu: gigantyczne walizki, filmy dokumentalne oraz fragmenty filmów fabularnych, wiadomości z epoki.
Rozmarzyłam się patrząc na te wszystkie cuda...nawet jeszcze dziś wsiadłabym do takiego pociągu, który z Paryża, przez Strasburg, Monachium, Wiedeń, Budapeszt, Bukareszt zawiózłby mnie do Stambułu, a może nawet i dalej. Ba, gdybym jeszcze mogła przenieść się w czasie!!! Orient Express jeździł jeszcze dalej, bowiem na jego wzór  powstał również Taurus Express, który wiózł podróżnych ze Stambułu, przez Damaszek, Alep i Beyrouth do Trypolisu...
Podróżowało nim wiele znakomitości: Marlena Dietrich, Lawrence d’Arabie, król Ferdynand z Bułgarii Lew Tołstoj, Mata Hari, nawet Trocki i to nie raz...
Można sobie tylko wyobrazić atmosferę panującą w eleganckich pomieszczeniach Expressu, dyskusje jakie się tam odbywały, interesy jakie załatwiano czy też informacje jakie można było zebrać.  Dodam tylko, że Orient Express funkcjonował jeszcze do lat siedemdziesiątych XX wieku,  z czasem stał się zbyt powolny, zbyt wiele granic państw komunistycznych musiał przekraczać...

I na koniec małe polonicum. Zerknęłam na strony internetowe ISA utworzone przy okazji wystawy i dowiedziałam się, że 11 listopada 1918 roku w jednym z wagonów zostało podpisane zawieszenie broni pomiędzy szefem wojsk alianckich generałem Fochem i przedstawicielem Niemiec Matthiasem Erzbergerem. Tego dnia, na obiad podano kalafiora po polsku...

A propos restauracji, to z okazji wystawy otwarto specjalną restaurację z kuchnią orientalną „U Kalifa”- gdzie tanio i bardzo dobrze można zjeść.

Jeśli ktoś lubi historię i stare klimaty, to wystawę polecam.  Potrwa ona do 31 sierpnia.Trasa Orient ExpressuKasa

Salon 


Popielniczka stylu secesyjnym

Jeden z salonów w pociąguKolejka do Orient Expressu-długa...mimo deszczu!Oj, nie podróżowało się wówczas lekko...Raj dla łasuchów u Kalifa


6 komentarzy:

 1. Kiedyś podczas podróży ze zdziwieniem zauważyłam na którejś z europejskich stacji pociąg Orient-Ekspres, nie był to autentyczny Orient Ekspres, a Venice-Simplon Orient Express i zamarzyło mi się choć takim odbyć podróż. Niestety, kiedy sprawdziłam cenę biletów ... poprzestałam na swojej wyobraźni. Szkoda, że wystawa kończy się z końcem sierpnia, bo na pewno bym na nią poszła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Guciu,
  O ile mi wiadomo, Orient Express, pod zmienioną nazwą funkcjonuje nadal i chyba ma przed sobą przyszłość...Slow food, slow travel...a może po prostu coraz więcej klienteli skłonnej jest zapłacić więcej za podróżowanie w komfortowych warunkach? Chociaż przyznam, że SNCF, zwłaszcza pierwsza klasa, to we Francji naprawdę komfort i tanio!

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezwykłe podróże w czasie zapewniają paryżanom kuratorzy wystaw - jak nie Paris 1900, to Stambuł 1883 - ...

  Aaaa widzę, że Breslau "załapał się" na mapkę cywilizowanego świata ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam ten Breslau, widziałam...i dziś pewnie też by się "załapał":)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kilkakrotnie przechodziłam obok tego tajemniczego wagonu, a to po zajęciach na uczelni, a to wracając od fryzjera, ale nie wiem czemu... nigdy nie zajrzałam do środka! A szkoda!
  Zaprasam do mnie: www.delautrecotede.blogspot.fr

  Do zobaczenia na "Tailleur pour dames" ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Schęćiom bym pozwiedzała Francje,bo tak to pięknie opisałaś że ma się ochotę wpakować w samolot i lecieć zwiedzać.PS:Kto lubi"MUSICALE".

  OdpowiedzUsuń