foto

foto

środa, 12 października 2011

Kilka słów o Mariannie


 Zainspirowało mnie biurko prezydenta francuskiego Senatu, na którym stała ich cała kolekcja. Jej popiersie dostrzegłam w wielu innych miejscach, urzędach, ministerstwach, jej profil widnieje na znaczkach, stemplach państwowych. Co oznacza i co to takiego owa słynna Marianna, której swojego wizerunku użyczyły  m.in. Catherine Deneuve i Ines de Fressange?
Niektórzy twierdzą, ale są to tezy dość odważne, że powstała w 1792 roku,  w okresie rewolucji francuskiej alegoria Marianny to odpowiedź na potrzeby katolickiego ludu, aby  w okresie walki z opresją kościoła i intensywnej laicyzacji państwa, miał jednak swoją „Marię-królową świata”. Nie wiem na ile są to pomysły  wiarygodne, na pewno niesprawdzone, ale dość logiczne. Rewolucyjna Marianna nie jest jednak ani opiekunką, ani żadną matką, ale uosabia po prostu wolność , ideały rewolucji i republiki.

Każdy, kto był we Francji czy też interesował się nieco kulturą francuską zapewne o niej słyszał, czy też widział gdzieś jej popiersie, ale jak przypuszczam mało kto wie, co ona tak naprawdę symbolizuje. Natomiast jeśli ktoś będzie kiedykolwiek w jakimkolwiek budynku administracji państwowej, merostwie, to z pewnością ją spostrzeże. Biust Marianny zdobi urzędy , ministerstwa i place. Widoczna jest na przykład w Paryżu na placu Narodów. Jest symbolem Francji. Mariannę widzimy również na słynnym obrazie Delacroix. „Wolność wiedzie lud na barykady”. Warto zauważyć, że francuską wolność, to nie mężczyzna, ale kobieta wiedzie na barykady, co uważam, za dość wczesny przejaw feminizmu . Dlaczego wolność jest reprezentowana przez kobietę? Ponoć to był też jakiś rodzaj odcięcia się od „męskich rządów” poprzedzających rewolucję.

Marianna siedzi lub stoi, często nosi na głowie czapkę frygijską, jako symbol zrzucenia niewolnictwa, na głowie ma koronę, w późniejszym okresie rewolucji obnażono jej jedną pierś, jako symbol emancypacji i personifikacja żywicielki narodu. Czasem nosi pancerz symbolizujący władzę, towarzyszy jej lew jako symbol odwagi i władzy ludu oraz gwiazda, która jest symbolem inteligencji. Trójkąt zaświadcza o jej inteligencji, złamane łańcuchy  reprezentują wolność a skrzyżowane ręce - braterstwo. Rózgi liktorskie są z kolei symbolem państwa, waga-sprawiedliwości, ul-pracy. Te elementy nie są jednak zawsze niezbędne, ale warto może wiedzieć co oznaczają, jeśli zostaną umieszczone na obrazie czy też  rzeźbie.

Jej historia była burzliwa przez cały okres porewolucyjnej historii Francji. Towarzyszyła młodym rewolucjonistom podczas rozruchów maja 1968 roku,  ale mimo wielu prób zastąpienia jej innym symbolem przetrwała. Do popiersia Marianny pozowała jako model Brigitte Bardot, Mireille Mathieu a oprócz wymienionych na wstępie takze Laetizia Casta i Evelyne Thomas-aktorka i dziennikarka.

 Catherine Deneuve jako Marianne

I jeszcze jedno. Ciekawa jestem bardzo co sądzą o Mariannie sami Francuzi, czy przywiązują jeszcze jakąś wagę do tej narodowej alegorii czy też już im to nic specjalnego nie mówi.

5 komentarzy:

 1. Gratuluję inspiracji (biurko). Trochę dziwne te ich "Marianny"; wczesny przejaw epoki tabloidów?
  Faktycznie nigdy nie słyszałam co też 'lud francuski' o tym sądzi.
  Wolność - alegoria kobiety. Piękne. Czy wynika coś z tego dla francuzów/francuzek? Ostatnie afery polityczno/erotyczne - zaprzeczają.
  I czy koniecznie aktualna Marianna musi być symbolem sexu/mody - młoda, piękna, sławna? Inne cechy u Marianny nie mają znaczenia? Ale co ja tam wiem o Francji... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ewo, oj wiesz, i to dużo! Intrygująca ta historia Marianny, nieprawdaż? Tym bardziej, że Francuzi przecież wyeksportowali swoją Mariannę i najsłynniejsza z nich, nowojorska Statua Wolności stała się symbolem Stanów Zjednoczonych. To w gruncie rzeczy ta sama, która zdobi biurka francuskich ministrów. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podoba mi sie ta prezydencka kolekcja Mariann. Jedna z nich przypomina troche elfa z dinseyowskiego Piotrusia Pana :)

  Zapytalam mojego meza, czy czuje cos wzgledem Marianny, ale powiedzial, ze nie, budzi u niego tyle samo emocji, co trojkolorowy kogut ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Katasiu.
  Tak czułam, że Marianna już dziś nie budzi takich samych emocji co dawniej, ale sądziłam że to może tylko u mnie, natomiast Francuzi sa do niej jakos inaczej przywiazani. Ale może to już nie to pokolenie...

  OdpowiedzUsuń
 5. http://www.lalettrevolee.net/article-marianne-a-rencontre-l-europe-juillet-2013-elle-s-en-debarasse-119088934.html
  O Mariannie na znaczkach prezydenta Hollande'a, której inspiracją była Inna Shevchenko... założycielka Femen. Myślę, że Marianna jest ciągle żywa w umysłach Francuzów i ciągle symbolizuje coś nowego...

  OdpowiedzUsuń