foto

foto

wtorek, 23 września 2014

Tunel aerodynamiczny Gustawa Eiffela

Gdy pada nazwisko Gustaw Eiffel, niemal natychmiast przychodzi nam na myśl budowniczy słynnej paryskiej Wieży, nieprawdaż? Tymczasem dzieło tego genialnego inżyniera to nie tylko Żelazna Dama, ale również wiele innych obiektów takich jak mosty, wiadukty, czy dworce. Ponoć sam Eiffel nigdy nie przypuszczał, że akurat wieża Eiffla do tego stopnia przyćmi inne jego budowle. I wiedział, że spośród wszystkich trudności, jakie spotykają projektanta jest jedna, z którą musi się zmagać w szczególności - jest nią wiatr.

Tak więc pod koniec życia,  w wieku 79 lat,  aby lepiej zmierzyć i dokładniej przestudiować jego wpływ, każe zbudować w 1909 roku pierwszy tunel aerodynamiczny na Polach Marsowych, tuż obok wieży. Ale władze  miasta stają się jej właścicielami i tunel ma zostać zburzony , uznany za nieestetyczny w 1911 roku. Jednak Eiffel nie daje za wygraną i w 1912 roku buduje drugi, w wiosce Auteuil, która dziś jest częścią Paryża, 16 dzielnicy.

Ważący 7 ton wentylator
Tunel jest drewniany, pokryty białym płótnem. Można w nim przeprowadzać symulację wiatru osiągającego prędkość 100 km/godz., od 0,5 m/sek do 30 m/sek.  I Eiffel przeprowadza w nim próby aerodynamiczne na skrzydłach, śmigłach oraz na makietach samolotów. Wiele z tych elementów, które poddawał badaniom zachowało się do dziś.

Po śmierci Eiffla w 1923 roku tunel aerodynamiczny przejął departament techniczny francuskiej sekcji aeronautycznej. I chociaż wielu developerów ostrzyło sobie na teren zęby, miasto, aby ochronić go przed ich zapędami, zdecydowało się na wpisanie tunelu Eiffla w 1980 roku na listę zabytków i dziś należy on do Centrum Naukowego i Technicznego budynków, służąc przede wszystkim do testowania makiet budynków i samochodów, gdyż testy aeronautyczne wymagają tuneli o wiele większej sile wiatru.

Tunel aerodynamiczny w Auteuil zachował się takim, jakim pozostawił go Eiffel. Skorzystałam w sobotę z okazji obejrzenia go podczas dni Dziedzictwa i robi on naprawdę wrażenie. Może najbardziej niezwykłe jest to, że jest on nadal czynny i wykorzystywany do badań naukowych.

Przekrój techniczny tunelu aerodynamicznego Eiffela

Po tunelu oprowadzał nas jej szef, padały pytania, czy przy dzisiejszym rozwoju informatyki istnienie takich tuneli i sprawdzanie w realnych warunkach wpływu wiatru na obiekt ma jeszcze jakikolwiek sens. „Oczywiście-że tak!”-odpowiedział nasz przewodnik. Dane, które wpisuje się do komputera nie mogą pochodzić z głowy, potrzebne są do obliczeń, które będzie można kontynuować już numerycznie. Mieliśmy też okazję na własnej skórze wypróbować siły wiatru i wrażenie jest niesamowite. 

Zachowane elementy badane przez Eiffela

Laboratorium w Auteuil jest nadal czynne, nadal wykonuje się w nim badania. I może to jest najbardziej niezwykłe, że mimo niezwykłego rozwoju nauki, laboratorium wymyślone ponad sto lat temu przez genialnego Francuza nadal służy nauce.  Zainteresowanych odsyłam na jego stronę, gdzie po francusku i angielsku można uzyskać więcej informacji technicznych o tym niezwykłym miejscu.


 I jeszcze kilka zdjęć z pracowni:

Ujście wydmuchiwanego powietrza

Model wykorzystywany do pomiarów

stacja obsługi tunelu

Oryginalne oprzyrządowanie z czasów Eiffela

makieta wykonana do pomiarów

opis doświadczeń dotyczących oporu powietrza

5 komentarzy:

 1. Witaj Holly,
  w paryskiej 10-ce jest też jedna, wspaniale odnowiona, a skądinąd znana ci, kamienica pana Eiffla :)
  rue de Sambre-et -Muese, Eifel
  Tunel aerodynamiczny w Auteuil faktycznie robi wrażenie, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. www.google.pl/maps/@48.8749418,2.3711369,3a,90y,20h,90t/data=!3m4!1e1!3m2!1sVioq5MawsFMKAkC9hn7_Kw!2e0!6m1!1e1
  Poprzedni adres linku nie przeniósł się poprawnie. Były tam zdjęcia dawnego i obecnego wyglądu budynku, szkoda, może tym razem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym razem się powiodło! Dziękuję za linka:)

   Usuń
 3. niesamowite ! ! !

  OdpowiedzUsuń