foto

foto

środa, 18 czerwca 2014

Lato 2014: wystawy, których nie wypada przegapić


Mam wrażenie, że nawet stali bywalcy paryskich muzeów mają kłopoty z byciem " na bieżąco", a co dopiero mówić o wakacyjnych gościach! Tak więc dla jednych i drugich sporządziłam krótką listę wszystkiego tego, co tego lata warto obejrzeć w Paryżu. Na niektóre trzeba się spieszyć, gdyż już niebawem się kończą... 

Luwr Abu Dhabi : przyznam się szczerze, że dawno nie widziałam tak pięknej wystawy. 150 wystawionych na niej dzieł sztuki, skarby największych cywilizacji naszego globu: Indii, Chin, Bliskiego Wschodu i Europy, już niebawem, za rok, trafi na stałe do Abu Dhabi, gdzie pod batutą francuską powstaje pierwsze na świecie muzeum uniwersalne, ale jeszcze do 28 lipca można je oglądać w paryskim Luwrze. Są to autentyczne perełki, a do tego cudownie zaprezentowane:  wymieszane epokami, oryginalnie zestawione i tak np. starożytność sąsiaduje ze współczesnością, a europejskie średniowiecze z kulturą Persji. Eksponaty zostały dobrane z niezwykłą starannością oraz z położeniem akcentu na uniwersalność sztuki. 

Eksponaty z wystawy Luwr Abu-Dhabi

Z kolei w Petit Palais trwa jeszcze do 17 lipca wystawa tego, co Paryż ma najpiękniejszego do pokazania : świadectw Pięknej Epoki czyli de la Belle Epoque. Dla miasta świateł był to okres najwspanialszego rozwoju, a na wystawie znajdziecie  pamiątki związane z tą epoką: stroje, obrazy i fotografie, ale przede wszystkim odtworzony wspaniale klimat Paryża przełomu wieków. Gdy wyszłam po jej obejrzeniu na światło dzienne, byłam zaskoczona, że kobiety nie noszą długich sukien i parasolek, a panowie czarnych fraków:)Jeśli pasjonują was postaci Van Gogha i Antonina Artaud (mnie tak !) to macie czas jeszcze tylko do 6 lipca, aby obejrzeć poświęconą im wystawę w muzeum Orsay. Jest to wystawa o samotności i alienacji artysty, niezrozumieniu wśród, jak to mawiał u nas Przybyszewski, zwykłych filistrów. Historia jest taka, że gdy w 1947 roku przygotowywano retrospektywę malarstwa holenderskiego artysty, poproszono autora "Teatru okrucieństwa" o komentarz do jego prac. Powstały tekst stał się inspiracją dla kuratorów wystawy. 
Dodam tylko, że w każdy czwartek o 20.30 odbywają się lektury tekstu Artaud.Troszkę więcej czasu macie natomiast na obejrzenie wystawy o magicznym OrientExpresie, bo potrwa ona jeszcze do 31 sierpnia. Wybierałam się już na nią wielokrotnie i za każdym razem utykam gdzieś po drodze...Mam nadzieję jednak, że zdążę, oraz, że się dostanę, bo chętnych ponoć mnóstwo. Może więc warto zaopatrzyć się w bilet z wyprzedzeniem? Wystawa odbywa się na podwórzu Instytutu Świata Arabskiego. Przy okazji można więc zjeść dobry lunch wegetariański i obejrzeć wspaniały widok na Notre Dame z 9 piętra Instytutu.
I wreszcie niezwykle ciekawa wystawa dla wszystkich amatorów tatuażu otwarta została w muzeum Quai Branly« Tatuujący, tatuowani »Wszystko, co chcecie wiedzieć na temat tatuażu i jeszcze więcej ! Zaproszenia otrzymali  najwięksi na świecie tatuujący artyści i przedstawione  ich prace. Temat: ewolucja tatuażu oraz jak on ewoluuje dziś. Boję się tylko, że po obejrzeniu, może przyjść wam ochota na zrobienie sobie...
 I wreszcie tradycyjnie już, wspaniale się spisał Ratusz Miejski (Hotel de Ville), oddając swoje sale wystawowe kilkudziesięciu artystom zakochanym w Paryżu Powstały więc nowoczesne wizje miasta, szalone, intrygujące, kontrowersyjne, niezwykłe. Wszystkie warto  zobaczyć i porównać z własnymi impresjami. Ponoć na koniec wystawy, można narysować swoje własne postrzeganie Paryża i wyeksponować ją w przeznaczonym do tego celu miejscu publicznym.Program jest więc imponujący i jak zawsze w Paryżu, trzeba się spieszyć, żeby wszystko zobaczyć i niczego ważnego nie przegapić. Silnych wrażeń życzy Wam więc wasza Holly!

6 komentarzy:

 1. Szkoda, że wszystkie skończą się, zanim dotrę. A z chęcią obejrzałabym wystawę o Orient Expresie, czy nowe wizje miasta, o wystawie Pięknej Epoki nie muszę nawet wspominać, że musowo. :) Liczę na podobny wpis na temat jesiennych wystaw.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście, większość wystaw kończy się tego lata...ale nie należy upadać na duchu, nowy sezon będzie pewnie jeszcze ciekawszy! Uprzedzam tylko, że nie zaczyna się on nigdy we wrześniu, życie kulturalne w Paryżu rozkręca się po wakacjach bardzo powoli, tak mniej więcej od połowy października...Będę pamiętała o zrobieniu jesiennego wpisu!

  OdpowiedzUsuń
 3. We wrześniu natomiast z tego co pamiętam są Dni Dziedzictwa Europejskiego bodajże, tj. dni podczas których część galerii udostępnia bezpłatne odwiedzanie swoich zbiorów, a inne udostępniają to, co w ciągu roku dla postronnych niedostępne. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Guciu, dziękuję za przypominajkę! 20-21 września w tym roku i pewnie już niedługo trzeba się będzie zapisywać na zwiedzanie niektórych obiektów! Już od kilku lat poluję na Komedię Francuską i zawsze jest komplet. A czy już wiesz, kiedy planujesz przyjazd do Paryża?

  OdpowiedzUsuń
 5. A moja luba była ostatnio na wystawie, której kuratorem jest popularny ostatnio muzyk Pharrell Williams: http://www.ifrancja.fr/pharrell-williams-w-paryzu-b580.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję, mam nadzieję, że wystawa się podobała:)

  OdpowiedzUsuń